Druk to proces, który towarzyszy nam na co dzień, choć często o tym nie myślimy. Książki, ulotki, plakaty, etykiety na produkty, które kupujemy – wszystko to jest drukowane. Ale czy zastanawiałeś się kiedyś, jak to jest robione? Głównie, są dwa rodzaje techniki druku, o których warto wiedzieć – druk cyfrowy i offsetowy.

Co to jest druk cyfrowy?

Druk cyfrowy to technologia druku, która przesyła obraz bezpośrednio z komputera do drukarki. To rozwiązanie jest idealne dla małych nakładów i projektów, które wymagają szybkiej realizacji.

Czym charakteryzuje się druk cyfrowy?

Druk cyfrowy charakteryzuje się możliwością szybkiej personalizacji i zmiany obrazu bez konieczności przestawiania maszyny. Dzięki temu, każdy egzemplarz może być inny. Wielostronicowe wydruki można drukować automatycznie skompletowane. Przed procesem drukowania mamy możliwości wprowadzenia zmian w projekcie i nie wpływa to na cenę.

Kiedy wykorzystuje się druk cyfrowy?

Druk cyfrowy jest idealny, gdy potrzebujemy szybko wydrukować niewielką ilość materiałów np.: wizytówki, ulotki. Jest to również doskonałe rozwiązanie dla spersonalizowanych projektów, takich jak zaproszenia czy korespondencja seryjna.

Co to jest druk offsetowy?

Druk offsetowy to technika druku pośredniego, która wykorzystuje płyty poprzez gumę do zrobienia odbitki na papierze. To rozwiązanie jest idealne dla dużych nakładów, które wymagają najwyższej jakości, precyzji odwzorowania szczegółów

Czym charakteryzuje się druk offsetowy?

Druk offsetowy charakteryzuje się doskonałą jakością obrazu i możliwością druku na wielu różnych powierzchniach. Dzięki temu, jest to doskonałe rozwiązanie dla projektów, które wymagają szczegółowości i precyzji.

Kiedy wykorzystuje się druk offsetowy?

Druk offsetowy jest najbardziej efektywny dla dużych nakładów. Jest to również doskonałe rozwiązanie dla projektów, które wymagają druku na różnego rodzaju materiałach, takich jak papier, folia czy mniej powszechny metal.

Porównanie druku cyfrowego i offsetowego

Porównując druk cyfrowy i offsetowy, warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych aspektów, takich jak technologia, jakość, cena i czas realizacji.

Różnice w technologii

Podstawową różnicą między drukiem cyfrowym a offsetowym jest technologia, którą wykorzystują. Druk cyfrowy polega na bezpośrednim przesyłaniu obrazu z komputera do drukarki, bez potrzeby przygotowania płyty. Z drugiej strony, druk offsetowy wymaga przygotowania płyty, która następnie jest używana do przeniesienia obrazu na papier.

Różnice w jakości

Jeśli chodzi o jakość, obie technologie mają swoje mocne strony. Druk cyfrowy zapewnia zadowalającą jakość dla małych nakładów i projektów, które wymagają szybkiej realizacji. Druk offsetowy natomiast zapewnia najwyższy poziom detali i precyzji odwzorowania szczegółów, co czyni go idealnym rozwiązaniem dla dużych nakładów i projektów, które wymagają najwyższej jakości.

Różnice w cenie

Jeśli chodzi o koszty, druk cyfrowy jest zazwyczaj tańszy dla małych nakładów, ze względu na brak konieczności przygotowania płyty. Druk offsetowy z kolei może być tańszy dla dużych nakładów, ponieważ koszt przygotowania płyty rozkłada się na większą ilość egzemplarzy.

Różnice w czasie realizacji

Czas realizacji jest kolejnym ważnym czynnikiem, który różni druk cyfrowy od offsetowego. Druk cyfrowy jest szybszy jeśli mamy mały nakład, ponieważ nie wymaga czasu na przygotowanie płyty. Druk offsetowy natomiast wymaga czasu na przygotowanie matryc i maszyny, sama operacja druku jest wielokrotnie szybsza.

Kiedy wybrać druk cyfrowy, a kiedy offsetowy?

Wybór między drukiem cyfrowym a offsetowym zależy od wielu czynników. Obie metody mają swoje wady i zalety. Jeśli potrzebujesz szybko wydrukować niewielką ilość materiałów, wydruk cyfrowy będzie najlepszym wyborem. Jeśli natomiast planujesz duży nakład i zależy Ci na najwyższej jakości, powinieneś wybrać wydruk offsetowy. Może się zdarzyć, że pomimo małego nakładu konieczne będzie zastosowanie druku offsetowego. Offset daje możliwość zastosowania dowolnej gramatury nośnika oraz nie ogranicza się tylko do przestrzeni CMYK. Można w nim zastosować nadruk z palety pantone w zleceniach które tego wymagają. I odwrotnie, cyfra będzie konieczna przy dużych nakładach, gdyż pozwala na personalizację poszczególnych egzemplarzy.

Podsumowanie

Podstawową różnicą między drukiem cyfrowym a offsetowym jest technologia, którą wykorzystują. Druk cyfrowy polega na bezpośrednim przesyłaniu obrazu z komputera do drukarki, bez potrzeby przygotowania form drukowych i niepotrzebne jest wstępne ustawienie maszyny, co niweluje koszty przygotowania do praktycznie zera. Powoduje to, że w przypadku małych nakładów do ok 250 sztuk, koszt jednostkowy jest bardziej opłacalny. W przypadku dużych nakładów drukowanie offsetowe jest bardziej efektywne. Jest to również doskonałe rozwiązanie dla projektów, które wymagają druku na różnego rodzaju materiałach, takich jak papier, karton lub folia, a to dzięki różnicy w sposobie nanoszenia farby przez cylinder zastosowany w offsecie.  Stały rozwój techniki cyfrowej sprawia, że jakość wydruków cyfrowych zarówno pod względem wizualnym jak i dostępność materiałów podlega ciągłej poprawie. Jednak i w przypadku druku płaskiego (techniki offsetowej) zwiększa się szybkość nastawiania maszyny i maleje koszt form drukowych. Obecnie w przypadku większości produktów poligraficznych rodzaj druku zależy głównie od wielkości nakładu danego projektu. Obecnie niemal każda drukarnia dysponuje drukiem cyfrowym i drukiem offsetowym. Metody te uzupełniają się nawzajem i często są stosowane jednocześnie w jednym produkcie.

Sylwia