Kilka istotnych wskazówek dotyczących przygotowania ulotki:

Ulotka nie jest skomplikowanym dokumentem, jednak jak ze wszystkim, można coś zrobić dobrze, słabo, rewelacyjnie lub tragicznie. Wyznaję zasadę, że trzba zacząć od poprawnie i ten poradnik pozwoli Ci uzyskać wynik, minimum na tym poziomie.  Natomiast jakość twojej wiedzy, nażędzi i  pomysłów, pozwoli Ci uzyskać ponadprzeciętny wynik.

  1. Program do projektowania powinien mieć możliwość zapisania pliku w formacie PDF np.: Adobe Illustrator lub CorelDraw. Microsoft Publisher lub Word nie mają możliwości zapisu poprawnego pliku dla drukarni, jednak wybierz program, w który najlepiej odpowiada umiejętnościom.
  2. Przystępując do projektowania określ co chcesz przekazać i do kogo skierowana jest ulotka. Ustal cel i sprecyzuj, jakie działania chcesz, aby odbiorcy podjęli po przeczytaniu ulotki.
  3. Przygotuj makietę stosująć odpowiednią grafikę, kolorystykę i czcionki, tak aby projekt był spójny z firmowym systemem identyfikacji. Projekt powinien być czytelny, przejrzysty i przyciągający uwagę.
    Użyte zdjęcia powinny mieć odpowiednią jakość i wysoką rozdzielczość. Grafiki, jeśli to możliwe powinny być wektorami. Unikaj korzystania z darmowych zdjęć, które często są niskiej jakości i nieodpowiednie do druku.
  4. Stopień pisma w ulotce powinien być łatwy do czytania. Wybierz rozmiar czcionki, który jest odpowiedni dla ulotki. Unikaj korzystania z zbyt małej czcionki, która może utrudnić czytanie, lub zbyt dużej, która zajmie zbyt dużo miejsca.
  5. Zachowaj równowagę pomiędzy tekstem a grafikę, aby ulotka była czytelna i atrakcyjna wizualnie. Pamiętaj, że ulotka nie może zawierać dużej ilości tekstu. Powinna mieć formę małego plakatu, który ma zaintrygować odbiorcę, to zainteresowanie spowoduje chęć przeczytania dalszych informacji. Pamiętaj o danych kontaktowych. Dobrym pomysłem jest zamieszczenie kodu QR.
  6. Zwróć uwagę na marginesy i wymiary – upewnij się, że ulotka ma odpowiednie wymiary i marginesy, aby odpowiadała standardom druku. Świadomie stosuj rozmiary w procesie projektu.
  7. Przed przesłaniem pliku do druku, dokładnie sprawdź ulotkę i popraw błędy, takie jak literówki czy błędy w interpunkcji. Najlepiej jeśli zrobił by to ktoś „z zewnątrz”. Drobne błędy mogą zepsuć efekt końcowy.
  8. Zapisz plik w formacie, który jest wymagany przez drukarnię. Najbardziej właściwym jest PDF z odpowiednimi ustawieniami. Dzięki drukarce Adobe PDF poprawnie przygotujesz plik dla drukarni.
    Jeśli masz już gotową ulotkę, przekaż ją do drukarni. Plik można wysłać pocztą lecz lepszym rozwiązaniem będzie darmowy serwis WeTransfer lub FTP drukarni.
Sylwia